در زمان انتخاب یک چاپگر مناسب، علاوه بر در نظر گرفتن قیمت، به پارامترهای دیگری همچون سرعت و کیفیت باید دقت داشت. در واقع به تعداد صفحاتی که یک چاپگر قادر است دریک زمان مشخص چاپ کند سرعت آن می گویند.

در زمان انتخاب یک چاپگر مناسب، علاوه بر در نظر گرفتن قیمت، به پارامترهای دیگری همچون سرعت و کیفیت باید دقت داشت. در واقع به تعداد صفحاتی که یک چاپگر قادر است دریک زمان مشخص چاپ کند سرعت آن می گویند. تولید کنندگان با ارائه چاپگرهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود ، سعی در جلب رضایت مشتریان دارند. کیفیت چاپ در چاپگرهای لیزری تک رنگ ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از چاپگرها محسوب می گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از چاپگرها نظیر حافظه وسینی محل استقرار کاغذ ، می توان از آنان در مواردیکه حجم عملیات چاپ بالا باشد،استفاده نمود.

در گذشته بیشتر چاپگرهای لیزری به صورت تک رنگ بودند اما امروزه چاپگرهایی وارد بازار شدند که به صورتی رنگی هستند. در چاپگرهای رنگی و سیاه سفید تفاوت هایی وجود دارد و این تفاوت ها به دلیل این است که چون چاپگرهای رنگی ماهیت شان متفاوت است فرآیند چاپ آن ها نیز با چاپگرهای سیاه و سفید متفاوت است. در چاپگرهای رنگی فازهای متفاوتی وجود دارد که در هر کدام از این فازها و مراحل رنگ های آبی، قرمز، زرد و سیاه مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که این چهار رنگ با یکدیگر ترکیب می شوند رنگ های زیاد و متنوعی به وجود می آیند.

در مرحله اوّل، نوع چاپگر انتخابی بستگی به کاری دارد که شما می خواهيد با چاپگر خود انجام دهيد. مانند چاپ متن و تصاوير گرافيکی سياه و سفيد و يا رنگی، اين عامل باعث تغيير در نوع چاپگر انتخابی شما می شود. مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زيادی صفحات متنی احتياج داريد، آن وقت برای شما يک چاپگر ليزری تک رنگ مناسب است.ولی برای تصاوير گرافيکی و عکس، ديگر نمی توانيد از يک چاپگر ليزری سياه و سفيد استفاده کنيد و نياز به يک چاپگر رنگی جوهرافشان يا ليزری داريد تا بهترين کارايی را بدست آوريد.

بر اساس نوع مصرف و کارايی، چاپگرها را می توان به 5 نوع مختلف تقسيم کرد:

   1- چاپگرهای جوهرافشان
   2- چاپگرهای ليزری سياه و سفيد
   3- چاپگرهای ليزری رنگی
   4- چاپگرهای چند کاره
   5- چاپگرهای قابل حمل

عوامل مهم در خريد چاپگر :

 • دقّت چاپ، تفکيک پذيری
 • سرعت چاپ
 • کیفیت چاپ
 • قیمت چاپ در صفحه

دقّت چاپ در يک چاپگر يکی از عوامل مهم در انتخاب چاپگر است. دقّت چاپ در اصل به تعداد نقاطی گفته می شود که در هر اينچ مربع از صفحه توسط چاپگر ايجاد می شود. به همين منظور، در هنگام معرفی دقّت چاپ چاپگر آن را با دو عدد معرفی می کنند. مانند 600* 600 که اوّلين عدد مربوط به دقّت چاپ افقی و دومين عدد مربوط به دقّت چاپ عمودی است. امروزه اکثر چاپگرها از دقّت استاندارد 600 * 600 پشتيبانی می کنند که اين عامل باعث به وجود آمدن تصاويری با دقّت بالا در حين چاپ می شود. بهترين راه برای بررسی کيفيت چاپ يک چاپگر، توجه به دقّت چاپی نيست که بر روی چاپگر نوشته شده است، بلکه مهم تصويری است که بعد از چاپ چاپگر خارج می شود و شخص آن را در مقابل چشم خود می بيند. اين حالت بهترين نوع قضاوت در دقّت چاپ است.

يکی ديگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر برای اکثر افراد سرعت چاپ آن است. زيرا برای بعضی از افراد، حتّی چند ثانيه نيز تاثيرگذار می باشد. به همين خاطر، يکی از فاکتورهای مهم در خريد چاپگر، سرعت چاپ آن است.


 • نویسنده : khastancms
 • منتشر شده در : پرینتر
 • تاریخ ایجاد : 2019-11-26
 • بازدید: 80

ارسال نظر